У 220 метрах від південно-східного краю італійського острова Іскія (Isola di Ischia) посеред блакитних вод Тірренського моря височіє невеликий вулканічний острів - всього біля 300 метрів в діаметрі, увінчаний старовинною фортецею - Арагонським замком (Castello Aragonese). Далеко не кожен замок може похвалитися такою грандіозною історією. Перша згадка про нього була в 474 році н.е. як про захисну фортецю, заснованою Гієроном I Сіракузським за часів війни з етрусками. Надалі замок неодноразово переходив з рук в руки від одного правителя до іншого, деякий час був піратською базою, а пізніше служив притулком жителям острова Іскія від тих же піратів, був в'язницею для політв'язнів, руйнувався артилерійськими снарядами і землятрусом, відновлювався і добудовувався. За історію існування замком володіли римляни, греки, германці, іспанці, французи і англійці. Свого часу тут знаходилися монастирі ордену Клариссі, абатство Базіліано ді Грація, очолювана єпископом семінарія, князівський гарнізон і 13 соборів під управлінням семи приходських священиків. І звичайно ж, як у будь-якого замку, у цього є своя романтична історія кохання. На початку XVI століття будучи ще дитиною сюди приїхала жити Вітторія Колона, в майбутньому відома поетеса, меценатка і муза Мікеланжело. У 17 років її чоловіком став Фердинанд (Ферранте) д'Авалос д'Аквіно д'Арагон, маркіз ді Пескара, віце-король Мілана і іспанський генерал - такий його повний титул! Їх сімейне життя, наповнене істинним коханням, тривало всього 2 роки і, як і належить генералові, він відбув на війну. Ніколи більше вони разом не жили, дітьми не обзавелися, зате підтримували ніжне листування, в якому і розвинувся поетичний дар Вітторії. Овдовівши і оплакавши смерть чоловіка, Вітторія зібрала навколо себе цвіт поетичної і духовної еліти того часу і навіть мала репутацію лідера руху реформістів. Їй присвячували свої творіння Лудовико Аріосто, Галеаццо ді Тарсіа, Рафаель. А коли їй було 47, її полюбив Великий Мікеланжело.
Сьогодні Арагонський замок перебуває у приватному володінні і відкритий для відвідування туристами. Його вид воістину зачаровує, особливо кріпосна вежа і купол церкви непорочного зачаття.
Читайте також про чеський замок Червена Лгота, незвичайний червоний колір стін якого закутує таємнича історія загибелі місцевої принцеси.